3.-5.7.2015 - ME CIK-FIA Superkartů v Le Mans

Zpráva ze závodů Mistrovství Evropy CIK-FIA Superkartů v Le Mans 3.-5.7.2015

Seriál Mistrovství Evropy Superkartů pokračoval o uplynulém víkendu druhým dvojzávodem na trati Bugatti ve francouzském Le Mans.

Tento závod opět přinesl velký úspěch pro jezdce s podvozky MS KART. Adam Kout a Peter Elkmann jedou letos ve velkém stylu. Mezi těmito dvěma jezdci jsou jen minimální rozdíly, ale zbytek závodního pole pouze přihlíží k jejich boji o titul Mistra Evropy.

Teploty, které atakovaly 40 stupňů celsia, přinesly nemalé problémy s nastavením motorů a jejich uchlazením. Motor potřebuje pro ideální výkon teplotu kolem 52 stupňů, Adamův motor vykazoval teplotu mezi  58 až 62 stupni ! Velký problém jsme měli také s nastavením karburátorů. Od pátečních volných tréninků až do druhého závodu v neděli  před polednem jsme měli doslova plné ruce práce. Nakonec se však vše podařilo.

Adam vyhrál první kvalifikaci s náskokem 0,25 sekundy před Peterem Elkmannem. Do druhé kvalifikace jsme změnili převody a nasadili nové disky kol. Toto nastavení však nebylo ku prospěchu a  Adam svůj čas z první kvalifikace nezlepšil. Naopak Peter Elkmann zrychlil a zůstal za Adamem o pouhých 5 setin vteřiny.

Velká vedra vystřídal v neděli ráno déšť a výrazné snížení teploty. Byla to sázka do loterie, jak správně nastavit motor a podvozek. Velkou roli hrál i tlak v pneumatikách pro mokrou trať. Myslím, že se nám nakonec povedlo vše optimálně naladit. Adam z pole position dobře odstartoval a prvních 8 kol vedl. Pak ale Peter Elkmann zrychlil a Adama předjel.

Pořadí na prvních 2 místech se již nezměnilo a Peter vyhrál první závod s náskokem 1,7 sekundy. Třetí byl Angličan Morley se ztrátou 20 vteřin.

Na druhý závod už byla trať opět suchá. My jsme ještě změnili nastavení motoru a to se nám vyplatilo. Adam se hned po startu ujal vedení a kolo co kolo zvyšoval náskok na druhého Elkmanna. Zajížděl fantastické časy, až o 8 desetin rychlejší  než v kvalifikaci. Byl v průměru o 1,3 sekundy na kolo rychlejší  než Peter. V devátém kole měl náskok již  10 vteřin ! Pak ale přišel nečekaný okamžik. Adam předjížděl skupinu jezdců o kolo zpět. Bohužel jeden z jezdců ho neviděl a vybočil Adamovi přímo do stopy. Došlo k bočnímu střetu obou jezdců a Adam v rychlosti kolem 200 km/hodinu vylétl  mimo trať a narazil do bariéry. Přestože se v tom okamžiku vše zdálo být ztracené, Adam náraz bravurně ustál a vrátil se zpět na trať těsně před Elkmannem. Peter měl nyní na Adama ztrátu pouhou 1 vteřinu a otázkou bylo, zda kára vydrží až do konce. Přestože mohutný náraz způsobil ohnutí těhlice předního závěsu, volantové tyče a zadní osy a přední kolo bylo částečně vyvrácené, dokázal Adam zajet ještě rychlejší časy než Peter.  Cílem projel s náskokem 2,4 vteřiny a za obrovského aplausu celého realizačního týmu. Byl to malý zázrak: ustát takovou ránu, pokračovat v jízdě a dokonce zvítězit. Skvělý důkaz o vysoké kvalitě podvozků MS KART. Třetí byl opět Morley z Anglie.

Velmi oceňuji  výkon Adama Kouta. Jede fantasticky a boj o Mistra Evropy si užívá. Je na něj naprosté spolehnutí jak po technické tak i po jezdecké stránce. V současné době mají s Peterem stejný počet bodů a stejné umístnění v závodech. Každý má dvě první a dvě druhá místa. To znamená, že o prvních dvou místech v celkovém pořadí Mistrovství Evropy je již rozhodnuto. Jeden z jezdců na podvozku MS KART bude Mistrem a jeden Vícemistrem. Až poslední závod v holandském Assenu, který se jede první srpnový víkend, rozhodne, kdo bude nakonec tím nejšťastnějším. Tím, kdo bude šťastný určitě, bude naše firma MS KART.